یزد میزبان جشنواره ملی نقاشی‌خط آیات

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از برگزاری دومین جشنواره ملی نقاشی‌خط آیات کشور در اسفندماه سال جاری به میزبانی این دیار خبر داد.

علی غیاثی ندوشن در مراسم رونمایی از پوستر و سایت جشنواره ملی نقاشی‌خط آیات و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این جشنواره پیروی تفاهم‌نامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اسفندماه سالجاری برگزار خواهد شد.

وی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره به ترویج و اشاعه فرهنگ کلام نور و همچنین الگوسازی و تبیین فرهنگ متعالی قرآن با استفاده از زبان و بیان هنر به وی‍ژه رشته نقاشی‌خط که از سابقه‌ی طولانی در کشور برخوردار است، اشاره کرد.

این مسئول شناسایی و تقدیر از هنرمندان برجسته نقاشی‌خط کشور به وی‍ژه آنانی که در حوزه قران و عترت فعالیت می‌کنند و گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با آموزه‌های قرآن و عترت را از دیگر اهداف این جشنواره برشمرد.

غیاثی ندوشن با اشاره به آغاز فراخوان جشنواره از اواسط آبان‌ماه جاری، از اهم موضوعات این جشواره به سیره ائمه اطهار (ع)، صلح جهانی، برادری و مساوات، وحدت، خانواده، مهجوریت قرآن، امر به معروف و نهی از منکر، نماز، عفاف و حجاب، سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی، قصه‌های قرآنی و اسماء الحسنی، اشاره کرد.

وی آثار پذیرش شده در جشنواره را آثار خلق شده در رشته نقاشی‌خط با شیوه‌های بداهه، ترسیمی و ترکیبی بیان کرد و افزود: این جشنواره در سه بخش غیررقابتی، رقابتی و ویژه برگزار خواهد شد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این رابطه تصریح کرد: بخش عیررقابتی ویژه اساتید مدعو، بخش رقابتی شامل موضوعات جشنواره که سایر هنرمندان می‌توانند با ارسال آثار خود در این بخش شرکت کنند و بخش ویژه نیز صرفاً مربوط به آثار مرتبط با سوره مبارکه واقعه است.

وی در مورد جوایز این جشنواره به برترین‌ها نیز خاطرنشان کرد: هنرمند رتبه اول بخش رقابتی ٣٠ میلیون ریال همراه با لوح تقدیر و تندیس جشنواره، هنرمند رتبه دوم ٢٥ میلیون ریال همراه با لوح تقدیر و تندیس جشنواره و هنرمند رتبه سوم ٢٠ میلیون ریال همراه با لوح تقدیر و تندیس جشنواره دریافت خواهند کرد و علاوه بر این نیز به پنج هنرمند برگزیده نیز هر کدام ١٠ میلیون ریال همراه با لوح تقدیر اهدا می‌شود .

غیاثی ندوشن در پایان آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره به آدرس یزد، بلوار دانشجو، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، معاونت هنری، دبیرخانه جشنواره ملی نقاشیخط آیات را ١٢ بهمن‌ماه ٩٦ عنوان کرد و گفت: نمایشگاهی از آثار این جشنواره از ١٧ تا ٢٤ اسفندماه همزمان با برگزاری جشنواره در محل گنجینه فرهنگ و هنر یزد دایر خواهد شد.

«علی تن» معاون جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های معاونت قران و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد: جشنواره‌های سراسری قرانی آیات با هدف تبلیغ و ترویج فرهنگ اسلامی و قرانی از سوی وزارت ارشاد در قالب ١١ جنشواره در کشور در حال برگزاری است که استان یزد میزبانی بخش نقاشی‌خط  آن را برعهده گرفته است.

وی هدف از برگزاری این جشنواره‌ها را صرفاً رقابت بین هنرمندان ندانست بلکه تولید آثار قوی قرانی توسط هنرمندان را از اهداف مهم این جشنواره‌ها ذکر کرد.

این مسئول یکی از مهمترین ایراداتی که در کشور به جشنواره‌ها وارد می‌شود را برگزاری ناقص آنها عنوان و خاطرنشان کرد: وزارت اشاد در همین راستا سعی در برگزاری کامل جشنواره‌های قرانی آیات در کشور دارد لذا در همین جشنواره یزد نیز علاوه بر استفاده کامل از هنرمندان، آثار برگزیده آنها نیز در قالب چاپ کتاب و نمایش آنها در نمایشگاه‌های دیگر استان‌ها و بیلبوردهای شهری و حتی نمایشگاه‌های خارج از کشور بهره خواهیم برد و تلاش بر استفاده از همه ظرفیت‌ها و آثار آنها داریم.

«نصرالله افجه‌ای» از هنرمندان برجسته نقاشی خط کشور که دبیر هنری این جشنواره نیز هست، در این نشست ضمن بیان توضیحاتی از بیوگرافی خود، پیرامون این رشته هنری سخنانی ایراد کرد.

همچنین «نوید وکیلی» و «انتظاری» به عنوان طراحان سایت و پوستر جشنواره از این موارد توضیحاتی بیان کردند.

گفتنی است، در پایان نیز از پوستر و سایت جشنواره به آدرس « yazdq.ir » نیز رونمایی شد.